Major Win at Oscars 2018 for Kobe Bryant, Daniel Kaluuya and Jordan Peele

Jordan Peele holding his Oscars for the film 'Get Out'

The 90th Academy Awards which was held on Sunday night 2nd March 2018 honored The Shape of Water (an American romantic fantasy Drama) with the top prize for the best picture, directing, original score and product design. Other winners for the night include; Kobe Bryant for the animated short film for Dear Basketball, Jordan Peele for the best original screenplay in Get Out, Gary Oldman for the best actor in a leading role in Darkest Hour, Frances McDormand for the best actress in a leading role in Three Billboards outside Ebbing, Missouri, Sam Rockwell for the best actor in supporting role in Three Billboards outside Ebbing, Missouri, Netflix’ own Icarus for the best documentary feature and Allison Janney who won the best actress in supporting role in I, Tonya.

With the Oscars 2018 focus being on the #MeToo and Time’s Up movement which are meant to shun sexual harassment and abuse, Kobe Bryant win has triggered different opinions from the viewers on social media. Kobe Bryant had been charged with rape allegations of a 19-year-old lady in year 2003 in Colorado although the prosecutors dropped the charges a year later because the defendant wasn’t willing to continue with the trial. Kobe Bryant who is a five-time NBA champion, 18-time-all-star and two-time MVP has added an Oscar to his resume by winning the Best Animated short film called Dear Basketball,  which he wrote shortly before retiring.

Although Daniel Kaluuya who plays the W’Kabi role in the Black Panther film did not grab an award for the night, nominations as an Actor in a leading role in the film ‘Get Out’ to the 2018 Oscars Awards was already a win for him.

For Jordan Peele, his win for the night marks the start of the black directors’ movement. “It’s a renaissance, of this moment when films like DuVernay’s A Wrinkle in Time and Coogler’s Black Panther  will be in the cinematic conversation at the same time. I’m glad to be part of a time, the beginning of a movement, where the best films of every genre are being brought to me by my fellow black directors,’’ said Jordan Peele speaking to reporters at the Academy Awards backstage.

Regardless of this being Gary Oldman’s first Oscar win in the film Darkest Hour where he plays as Winston Churchill, he still has second thoughts. Gary regrets his position in the film where the 1940 Winston had to make a decision to send 4,000 men to die in war so as to save 300,000.

Here is the full list of the nominations as well as winners for different categories:

Best Picture

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water (Winner)

Three Billboards outside Ebbing, Missouri

 

Best Music- Original Score

Hans Zimmer, Dunkirk

Jonny Greenwood, Phantom Thread

Alexandre Desplat, The Shape of Water (winner)

John Williams, Star Wars: The Last Jedi

Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Best Director

Christopher Nolan, Dunkirk

Greta Gerwig, Lady Bird

Jordan Peele, Get Out

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Guillermo del Toro, The Shape of Water (Winner)

 

Best Production Design

Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, and Jeff Melvin, The Shape of Water (winner)

Dennis Gassner, Alessandra Querzola, Bladerunner 2049

Sarah Greenwood, Katie Spencer, Darkest Hour

Nathan Crowley, Gary Fettis, Dunkirk

Sarah Greenwood, Katie Spencer, Beauty and the Beast

 

Best Writing- Original Screenplay

Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Jordan Peele, Get out (winner)

Greta Gerwig, Lady Bird

Guillermo Del Toro & Vanessa Taylor, The Shape of Water

Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani, The Big Sick

 

Best Documentary – Feature

Faces Places

Last Men in Aleppo

Strong Island

Abacus: Small Enough To Jail

Icarus(winner)

 

Best writing- Adapted Screenplay

James Ivory, Call Me by Your Name (winner)

Scott Neustadter and Michael H. Weber, The Disaster Artist

Scott Frank, James Mangold, and Michael Green, Logan

Aaron Sorkin, Molly’s Game

Virgil Williams and Dee Rees, Mudbound

 

Best Actor- Leading Role

Timothee Chalamet, Call Me by Your Name

Daniel Kaluuya, Get Out

Daniel Day-Lewis, The Phantom Thread

Gary Oldman, Darkest Hour (winner)

Denzel Washington, Roman J. Isreal, Esq.

 

Best Actress- Supporting Role

Mary J. Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya (winner)

Laurie Metcalf, Lady Bird

Lesley Manville, Phantom Thread

Octavia Spencer, The Shape of Water

 

Best Actress- Leading Role

Sally Hawkins, The Shape of Water

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (winner)

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

 

Best Actor in a Supporting Role

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards outside Ebbing, Missouri (winner)

Sam Rockwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Christopher Plummer, All the Money in the World

Richard Jenkins, The Shape of Water

 

Best Visual Effects

 John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, and Richard R. Hoover, Blade Runner 2049 (winner)

Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, and Dan Sudick, Guardians of the Galaxy Vol. 2

Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, and Mike Meinardus, Kong: Skull Island

The Last Jedi Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan, and Chris Corbould, Star Wars

Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, and Joel Whist, War for the Planet of the Apes

 

Best Foreign Language Film

A Fantastic Woman(winner)

Loveless

On Body and Soul

The Insult

The Square

 

Best Makeup and Hairstyling

Kazuhiro Tsuji, David Malinkowski, Lucy Sibbick, Darkest Hour (winner)

Daniel Phillips and Lou Sheppard, Victoria and Abdul

Arjen Tuiten, Wonder

 

Best Costume Design

Luis Sequeira, The Shape of Water

Jacqueline Durran, Darkest Hour

Jacqueline Durran, Beauty and the Beast

Mark Bridges, Phantom Thread (winner)

Consolata Boyle, Victoria and Abdul

 

Best Sound Editing

Matthew Wood, Star Wars: The Last Jedi

Richard King, Alex Gibson, Dunkirk (winner)

Nathan Robitaille, Nelson Ferreira, The Shape of Water

Mark A. Mangini, Theo Green, Blade Runner 2049

Julian Slater, Baby Driver

 

Best Sound Mixing

Christian T. Cooke, Filip Hosek, Brad Zoern, The Shape of Water

Tim Cavagin, Julian Slater, Mary H. Ellis, Baby Driver

Ron Bartlett, Dough Hemphill, Mac Ruth, Blade Runner 2049

Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten, Dunkirk (winner)

David Parker, Michael Semanchick, Ren Klyce, and Stuart Wilson, Star Wars: The Last Jedi

 

Best Short Film – Animated

Garden Party

Dear Basketball (winner)

Revolting Rhymes

Negative Space

Lou

Best Animated- Feature Film

Loving Vincent

Ferdinand

The Breadwinner

Coco (winner)

The Boss Baby

 

Best Film Editing

Sidney Wolinsky, The Shape of Water

Jonathan Amos, Paul Machliss, Baby Driver

Tatiana S. Riegel, I, Tonya

Lee Smith, Dunkirk (winner)

Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Best Documentary – Short Subject

Knife Skills

Edith + Eddie

Traffic Stop

Heaven is a Traffic Jam on the 405 (winner)

Heroin(e)

 

Best Short Film -Live Action

Watu Wote/All of Us

DeKalb Elementary

My Nephew Emmett

The Eleven o’clock

The Silent Child (winner)

 

Best Cinematography

Hoyte Van Hoytema, Dunkirk

Bruno Delbonnel, Darkest Hour

Dan Laustsen, The Shape of Water

Rachel Morrison, Mudbound

Roger A. Deakins, Blade Runner 2049(winner)

 

Best Music – Original Song

“Stand Up for Something” from Marshall by Lonnie R. Lynn (Common), Andra Day, and Diane Warren

“Mighty River” from Mudbound by Mary J. Blige, Raphael Saadiq, and Taura Stinson

“This Is Me” from The Greatest Showman by Benj Pasek and Justin Paul

 “Remember Me” from Coco by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez (winner)

 “The Mystery of Love” from Call Me by Your Name by Sufjan Stevens.

Comments